REYHANLI’DA KADINLARDAN EL SANATLARI ESİNTİLERİ

Reyhanlı ilçesinde bulunan, Tayvan Kültür Merkezi Uyum Çalışma kapsamında...

EĞİTİM 24.01.2023 00:19:00 0
REYHANLI’DA KADINLARDAN EL SANATLARI ESİNTİLERİ

REYHANLI’DA KADINLARDAN EL SANATLARI ESİNTİLERİ 

Reyhanlı ilçesinde bulunan, Tayvan Kültür Merkezi Uyum Çalışma kapsamında açılan kurslar sayesinde kadınlar hem üretiyor hem de para kazanıyor. Tayvan Kültür Merkezi Yaşam Evi gibi kadınların hayatlarını değiştiriyor. Özellikle kurslara ilgi gösteren ev hanımları çeşitli el sanatlarını öğrenip, ürettikleri ürünlerini maddi kazanca dönüştürüyor. Son dönemde en çok talep gören sosyal uyum kursların başında ise 'Amigurumi örgü organik bebek' kursu geliyor. İlkadım olarak yakında açılacak olan Merkezde ki kurslar için düzenlenen pamuk ipliği, tığ ve elyaf kullanarak örgü bebekler yapıyor. Amigurumi bebekler atkılar çantalar kitap ayraçları Kadınlar örgü satışından elde ettikleri kazançla birlikte aile bütçesine katkı sağlıyor. Birçoğu hayatında ilk defa para kazanan kadınlar, bu sayede özgüvenlerinin arttığını söyleyerek verilen hizmet nedeniyle Tayvan Kültür Merkezi yetkililerine ve bu merkezi hayata geçiren Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu’na teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

"İLK DEFA ÖRGÜ SAYESİNDE PARA KAZANDIM"

 Ev hanımı olan kursiyer Nesrin "Arkadaşlarım kursa gidiyordu. Bana da söylediler. Sonra kursa katılmaya başladım. Hocamızın desteğiyle amigurumi örgüyü yapmayı öğrendik. Bu kurs diğerlerine benzemiyordu. Yünleri de bize Merkez tedarik ediyor. Bize Eğitim veriyor. Yaptığımız ürünü de geri alıyordu. Bizlere hiç bir külfeti yoktu. Onun içinde çok rahat para Kazandıkça da daha çok heveslendik. Hem maddi hem manevi açıdan çok güzel oldu. Ben ev hanımıydım. İlk defa bu örgü sayesinde para kazandım. Eve katkıda bulunmak çocuklarıma bir şeyler almak çok güzel bir his. Çok mutlu oluyoruz. Kursa ilk başladığımda bu kadar ilerleyeceğimi düşünmemiştim. Bu kurs sayesinde bir yandan da sosyalleşmiş oluyoruz.  Kursa gelirken Türkçe Kurslarını da devam ediyorum. Bize bu imkânları sunduğu için" kendilerine ne kadar Teşekkür etsek azdır.
EVDE OTURMAKTANSA YENİ ŞEYLER ÖĞRENİYORUZ"

  Nesrin Suriye’den geldik. Çok zor bir süreç atlattık. Genelde zamanını çoğunlukla evde geçirdiği kurs sayesinde daha çok sosyalleştiğini söyleyerek, "Ürettiğimiz el işleri zaman zaman düzenlenen Aktiviteler yapıyorlar. Tayvanlı Kadınlarla görüşerek çok çeşitli bilgiler alıyoruz. Sürekli gittiğimiz güvenli bir yer. Bizim için çok güzel bir meşgale oldu. Evde oturmaktansa kursa geliyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz, üretiyoruz" diye konuştu. 

"YOĞUN TALEP VAR"

 Kursta eğitici olarak görev yapıyorum. Kursumuz başladığından beri Çok yoğun bir talep var. Şu an üretimi için açtığımız kursta 60 öğrencimiz var.  Merkezimizin sunduğu bu avantajlı ortamda hanımlarımız bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Öğrencilerimiz gönülleri rahat şekilde buraya gelip kurslara katılıyor. Yaptıkları elişleriyle evlerine bir kazanç da götürdükleri için ayrıca mutlu oluyorlar. Onların heyecanını gördükçe bizde çok mutlu oluyoruz" şeklinde konuştu.

 CHEN YU: "ÖZGÜVENLERİ ARTIYOR

" Uyum Kurslarla ilgili bilgi veren Tayvan Kültür Merkezi Koordinatörü PROF.DR CHİU CHEN YU şunları söyledi: "İstek ve talebe göre uygun olarak uyum kursları belirliyoruz. Bu uyum kurslarında öğreniyorlar ardından yaptıkları ürünler ile aile bütçesine katkı sağlayabiliyorlar. Kursiyerlerimizin hem sosyalleşip hem de el sanatlarına katkı sağlamalarını sağlıyoruz. Uyum Kursuna katılanlar arasında ev hanımlarımız oldukça Evde zaman geçirmek yerine burada kurslara katılıp bir şeyler öğrenmeyi tercih ediyorlar. Uyum Kurslar sayesinde üretim yapan ve bundan para kazanan kadınların özgüvenleri de artmış oluyor. Kurslarımızı ücretsiz olarak düzenliyoruz. Kadınlarımız evlerinde boş vakit geçirmek yerine buraya gelip kurslarımıza katılabilirler. Yakın zamanda kurslarımız resmi olarak açılacaktır. Bu yapılan Çalışmalar bir nebze numune Çalışmaları olacaktır. Örgü örmek; verdiğiniz emeklerin sonucunda sizlere işe yarar, sevgi dolu, sıcacık bir elişi sunan rahatlatıcı ve huzur verici bir yaratıcılık işidir.”


 


KILIÇOĞLU YENİDEN KIRIKHAN CHP İLÇE BAŞKANI

Hatay’daki CHP kongrelerine itiraz

Başkan Savaş: İktidar Hatay'a fitre gibi pay ayırıyor

Hatay İskenderun'da riskli şartlarda altyapı yenilemesi

'Faizsiz 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Uygulaması Başlatıldı

Bakan Bolat, İskenderun Limanı’nda İncelemelerde Bulundu

HBB’NİN BETON ASFALT ATAĞI DEFNE’DE

MHP HEYETİNDEN YAYLADAĞI TEMASLARI

KUMLU GÜNDEN GÜNE GÜZELLEŞİYOR

MİLLETVEKİLİ KAŞIKÇI BAHÇELİ’YE BRİFİNG VERDİ

Hatay`da şüpheli paketten uyuşturucu çıktı

İSKENDERUN?DA ARAÇ YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

ARAÇ UÇURUMA YUVARLANDI; 1 ÖLÜ, 4 YARALI

Samandağ`da jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Piyasa değeri 1 milyon lira değerinde yakıt ele geçirildi

Hatay`da kenevir operasyonu

Hatay`da kaçak sigara operasyonu

SAMANDAĞ?DA SAMAN YÜKLÜ KAMYON ALEV ALDI

Hastanede korkutan yangın

Çöp ev boşaltıldı, sahipleri hastaneye götürüldü